Navigate Up
 

Daphne Hilary Penelope CAINE MHK  

Constituency: Garff  

Privacy Policy

Contact DetailsMember Name

Address: Legislative Buildings, Finch Road, Douglas, IM1 3PW

Tel: 01624 651519 / 01624 861338

Email: daphne.caine@gov.im

Website: www.daphnecaine.im

Facebook: @CaineforGarff

Twitter@daffydowndilly 

Address as: Mrs Caine

Full title: Mrs Daphne Caine MHK

Political Surgeries

Garff political surgeries have been scheduled for the following dates and times:

Saturday, 16th January 2021 from 10.30 am to midday at Garff Commissioners' Office, New Road. (A Garff Commissioner may also attend). CANCELLED - surgery will be rescheduled for a date to be confirmed.  

Saturday, 6th March 2021 from midday to 1 pm at the Archibald Knox meeting room, Avondale Road, Onchan.

Saturday, 10th April 2021 from 10.30 am to midday at Garff Commissioners' Office, New Road. (A Garff Commissioner may also attend.)

Saturday, 19th June 2021 from midday to 1 pm at the Archibald Knox meeting room, Avondale Road, Onchan. Please note this surgery starts at midday in Onchan, not as stated on the Garff wall calendar.

Constituent meetings can be arranged outside of these times by phone or email.

Personal

Born: 1969, Sheffield.
 
Education: King Edward VII School, Sheffield; Stradbroke College, Sheffield.
 
Family: Married to Christopher Caine, 2 children.
 
Career: Journalist at Isle of Man Newspapers (1989-1996); Isle of Man Civil Service (1996-2016).  
 
Interests: Theatre, travel, Manx history and heritage, reading, current affairs, Member of Manx Wildlife Trust since 2019.
 
Publications: An Insider's Guide to the CPA Fundamentals Programme for CPA Small Branches 2019 (The Parliamentarian 2019 Issue 1, Published March 2019).
 
Professional Development: Professional Development Certificate in Parliamentary Governance - May 2019.
 
Study Visits: Westminster, London, March 2017; McGill University, Canada, October 2018; States of Jersey, January 2019.

Parliamentary Profile 

Current Posts

Member of the House of Keys for Garff 2016-date.
Member of the Department for Enterprise (formerly Economic Development) 2016-date.
Member of the IOM Government Preservation of War Memorials Committee 2017-date.
Chair of the Select Committee of Tynwald on the Fireworks Act 2004 (Petition) 2020-date.

Parliamentary Career

Children's Champion 2016-2018

Committees of Tynwald: Member of the Select Committee on the Organization and Operation of the General Election 2016-2017; Honours 2016-18.

Council of Ministers' Committees: Single Legal Entity Committee Feb-June 2017 the Committee was reconvened in April 2019-date; Chair of the Isle of Man Preservation of War Memorials Committee 2020-date.  

Electoral History

First elected as Member of the House of Keys for Garff in 2016.

Political Party

Independent

Member's Interests