Navigate Up

 

Kate Alice LORD-BRENNAN MLC

Privacy Policy

Contact Details

Address: Legislative Buildings, Finch Road, Douglas, IM1 3PW

Tel: 685517

Email: kate.lord-brennanMLC@gov.im

Address as: Mrs Lord-Brennan

Full title: Mrs Kate Lord-Brennan MLC

Personal

Born: Isle of Man

Family: Married to Jonson Brennan, 1 son (6 years old)

Education: Ballakermeen High School; University of Leeds, BA (Hons) European Union Studies and Law (2005); Institute of Directors Certificate and Diploma (2012)

Career: 2005–2008: corporate and fiduciary services; 2008–2012: set up own business managing small team in administration outsourcing and, in a separate line of work, provided business start-up and growth consultancy carrying out work on a business incubator project to support entrepeneurs and facilitate trade and investment. Formed Women in Business Network and chaired Steering Committee. 2012–2015: non-executive director of angel investor business. 2013–2014: delivered/wrote start-up workshops and toolkits.

Public Service: Office of Fair Trading Statutory Board (Lay Member) Jan 2017-March 2018; previous Junior Achievement Volunteer.

Publications: report entitled, 'A Fair Start: Reception Education for Summer-Born Children at Age 5 - A Choice for Parents' (June 2017).

Interests: trekking, fitness, reading and baking. Member of the Friends of Sophia Gouldon.

Parliamentary Profile

Member of the Legislative Council 2018-date
Member of the Department of Infrastructure 2018-date                                                                                                  Vice-Chair of the Isle of Man Office of Fair Trading 2018-date                                                                                    Chair of the Tynwald Advisory Council for Disabilities April 2018-July 2018

Parliamentary Career

Committees of Tynwald: Alternate member of the Public Accounts Committee (for the purpose and duration of the Committee's consideration of the Media Development Fund) 2018 - present.

Electoral History

Elected as a Member of the Legislative Council in March 2018, for a term ending on 28th February 2023

Political Party

Independent

Commonwealth Parliamentary Association

Member 2018-date

Member's Interests